BIK i dochody

Firmy pożyczkowe przyznające kredyty dla zadłużonych nie rozdają takich pożyczek na prawo i lewo każdemu kto sobie zażyczy i ma negatywny stan w BIK. Podstawa to stałe dochody czyli najczęściej zatrudnienie na umowę o pracę; bez udokumentowania stałych dochodów pożyczki pozabankowej bez BIK nie otrzymasz, nie licząc może jakiejś drobnej chwilówki a i to nie wiadomo. Dochody pożyczkobiorcy sprawdza (choć ponoć nie w każdym przypadku) np. Provident, sprawdzają firmy zajmujące się udzielaniem pożyczek SMS a więc na przykład VIVUS.PL, SMS KREDYT, SMS365.PL. Dochody z tytułu umowy o pracę to bardzo często jedyna możliwość skutecznej egzekucji niespłaconej pożyczki bez BIK. Nawet wtedy, gdy dłużnik ma inne zobowiązania już egzekwowane przez komornika.

Osoba bez pracy i w ogóle stałych dochodów może w niektórych firmach otrzymać pozabankową pożyczkę bez BIK jeżeli będzie to pożyczka zabezpieczona jakąś rzeczą należąca do pożyczkobiorcy. W szczególności chodzi o zabezpieczenie w formie zastawu na samochodzie należącym do dłużnika albo hipoteczne – na nieruchomości dłużnika. To drugie zabezpieczenie jest jeszcze pewniejsze dla pożyczkobiorcy od tego na rzeczach ruchomych jak samochód, sprzęt AGD i inne. Pod uwagę mogą być też brane inne, bardziej nietypowe zabezpieczenia pożyczki. Co prawda, funkcjonują też firmy windykacyjne, które niekonwencjonalnie egzekwują długi także od tych, którzy oficjalnie nie mają dochodów ani majątku na siebie, jednak choć skuteczna windykacja w takich przypadkach zdarza się, to absolutnie nie jest normą.

Inaczej jest w bankach. Osoby które nie mają stałego, legalnego zatrudnienia nie otrzymają kredytu w banku i powinny o tym wiedzieć. Tak samo, gdy co prawda mają umowę o pracę ale otrzymują jedynie ustawową minimalną stawkę wynagrodzenia. Taka kwota wynagrodzenia jest w całości wolna od potrącenia komorniczego. Poszukiwanie oferty bankowego kredytu w takiej sytuacji to strata czasu, bo żaden bank nie przyzna kredytu osobie w takiej sytuacji finansowej.

Pożyczka hipoteczna też jest w takiej sytuacji poza zasięgiem takiego pożyczkobiorcy, bo bank wymaga stałego zatrudnienia i dochodów wyższych niż minimalne niezależnie od tego, o jaki kredyt klient ubiega się, gotówkowy, pożyczka hipoteczna, kredyt samochodowy czy hipoteczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.