Pożyczka przez pośrednika

Poczuwam się do obowiązku napisania przysłowiowych kilku zdań w temacie uzyskiwania pożyczek (kredytów) poprzez pośrednika czyli korzystając z pośrednictwa finansowego. Niektóre osoby pytają o to, czy przez pośrednika łatwiej uzyskać pożyczkę niż bez niczyjego pośrednictwa. Nie powinno być łatwiej. Bank czy też pozabankowa firma pożyczkowa winny kierować się takimi samymi i tak samo rygorystycznymi zasadami oceny zdolności kredytowej zarówno wówczas, gdy pośrednik załatwia pożyczkę jak i wtedy gdy pożyczkobiorca występuje z wnioskiem we własnym imieniu. Niektórzy pośrednicy finansowi / kredytowi dają na wstępie do zrozumienia klientowi, że mają jakiś układ, znajomości w banku i na przykład są w stanie załatwić pożyczkę bez sprawdzania w BIK albo przynajmniej bez tak rygorystycznej weryfikacji jak standardowa. I zapewne żądają za to honorarium od klienta. Prawdopodobnie w większości takich przypadków (albo i we wszystkich przypadkach) takie obietnice są bez pokrycia i są kłamstwem. Owszem, nie można wykluczyć tego, że w jakichś bankach zdarzają się nieuczciwi bankowcy niedopełniający procedur jak chodzi o weryfikację zdolności kredytowej, ale jeśli już to są to z pewnością przypadki marginalne. Bankowcy tak postępujący narażają się na ukaranie. Dlatego też, gdybym to ja starał się o kredyt, to na pewno nie skorzystałbym z usług pośrednika kredytowego któremu musiałbym za usługę pośrednictwa kredytowego zapłacić.

Nie zapłaciłbym też za pośrednictwo w wyborze najkorzystniejszej pożyczki. I w ogóle nie skorzystałbym z pośrednictwa w tym zakresie. Pośrednicy kredytowi i w ogóle finansowi wynagradzani przez instytucję której produkt sprzedadzą, mogą wcale nie proponować klientowi faktycznie najkorzystniejszej pożyczki lecz taką, za sprzedaż której otrzymają najwyższą prowizję od banku.

Samodzielne porównanie atrakcyjności pożyczek jest proste. Są w internecie darmowe porównywarki pożyczek, są specjalistyczne fora internetowe, opinie na blogach, itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.